Haber

Çin Savunma Bakanı: ABD ile Çin arasındaki çatışma bir felaket olacak

Çin Savunma Bakanı Li Shanfu, Singapur’da düzenlenen güvenlik temalı Shangri-La Diyaloğukonuştu

Ülkesinin Tayvan konusundaki tutumu hakkında konuşan Shangfu, şunları söyledi: “Çin birleşmeli ve birleşmeli. Barışçıl bir birleşmeyi sağlamak için azami samimiyet göstereceğiz, ancak birleşmenin gerçekleşmesi için güç kullanmayı asla bırakmayacağımıza söz vermeyeceğiz. Kim Tayvan’ı Çin’den ayırmaya cesaret ederse, Çin ordusu ülkenin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü her ne pahasına olursa olsun, en ufak bir tereddüt göstermeden, hiçbir rakipten korkmadan kararlılıkla koruyacaktır.”sözlerini kullandı.

Savunma Bakanı Li, Tayvan’daki tüm yabancı müdahaleBaşarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.

“Çin-ABD ilişkileri küresel öneme sahip”

Li Shanfu, Çin-ABD ilişkileriKonuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ABD’nin bağlantıların geliştirilmesi konusunda samimiyet göstermesini beklediklerini belirterek, “Çin-ABD ilişkileri, ikili ilişkilerin ötesinde küresel bir öneme sahip. Uluslararası toplum, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesini istiyor ve olası bir çatışma veya çatışmadan alarma geçiyor.”ifadelerini kullandı.

Li Shangfu, ABD ile Çin arasındaki bir çatışmanın felaket olacağını, ancak çatışmaya karşı diyaloğu tercih ettiklerini söyledi.

‘ABD, seyrüsefer hegemonyasını korumaya çalışıyor’

Güney Çin Denizi sorunuÇinli Bakan, bölge ülkelerinin ortak çabaları sayesinde bölgedeki durumun genel olarak istikrarlı olduğuna da değindi. “ABD, seyrüsefer özgürlüğü kisvesi altında seyrüsefer hegemonyasını sürdürmeye çalışıyor. Güney Çin Denizi’ni kaosa sürüklemeye ve bundan çıkar sağlamaya çalışıyor.”dedi.

İki bakan, Shangri-La Diyaloğu’nun açılış yemeğinde el sıkıştı

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin dün yaptığı konuşmada Çin’in askeri müzakereleri reddetmesini eleştirdi.

Li Shangfu, son zamanlarda ABD’li mevkidaşı Lloyd Austinonunla yüz yüze görüşmeyi reddetti, ancak iki bakan Cuma günü Shangri-La Diyaloğu’nun açılış yemeğinde el sıkıştı.

Görevine bu yıl Çin’in Savunma Bakanı olarak başlayan Li Shangfu, Rusya’ya silah satışına karıştığı için 2018’de ABD’nin yaptırımlar listesine alınmıştı.

ipsala-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu