Ekonomi

Sakarya üretiyor, Türkiye kazanıyor… 5 aylık hasatta ‘Mükemmellik’ rekoru

SAKARYA (İGFA) –Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınma ve çevresel sürdürülebilirlik açısından Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek projeler ortaya koyuyor.

Sakarya, ziraat mühendisi mezunu Önder Ekrem Ulu’nun önderliğinde üretiyor, kazanıyor ve gelir sağlıyor. Bu projelerin en değerli örneklerinden biri de Akyazı’da hayata geçirilen Sera Mükemmeliyet Merkezi oldu.

5 AYDA 500 TON DOMATES

Projenin tarım kısmında Sakarya’nın parlayan bir yıldız olarak yükseldiğini kaydeden Lider Büyük, “Akyazı Kuzuluk’ta hayata geçirilen merkez, 25 dönüm kapalı alanda jeotermal ısıtmalı seralarla yıl boyu tarım fabrikaları üretiyor. 8 Merkezde yıl boyu domates çeşitleri yetiştiriliyor.” 2023 yılındaki 5 aylık hasat döneminde (Mayıs-Eylül arası) 500 ton domates üretimiyle rekor seviyeye ulaştık. 2023 yılı Ocak ayında dikilen fidan sayısı 65 binden 90 bine çıktı. Hasada başladığımız mayıs ayından bu yana 500 tonu aştı. 11 ay önce dikilen bitkinin aynısıdır. “Fidanların hasat süreci devam ediyor ve üretimimiz daha da artacak” dedi.

Başkan Ulu, dünyanın dört bir yanından misafirleri ağırladıklarını ve projelerin örnek teşkil ettiğini belirtirken, Sera Mükemmeliyet Merkezi’nde gerçekleştirilen üretimin çevre dostu bir yaklaşımla gerçekleştirildiğini ve projenin turizme büyük katkı sağladığını vurguladı. Türkiye’nin tarımsal gelişimi.

balyaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu