Haber

Kazak takımları, ülkelerinde Türk ve Kazak bayrakları ile karşılandı.

– Kazak grupları ülkelerinde Türk ve Kazak bayraklarıyla karşılandı.

ASTANA – Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarında görev alan Kazak arama kurtarma ekipleri ülkelerine döndü.

Türkiye’de deprem bölgesinde çalışmalarını bitiren yabancı ekipler ülkelerine dönüyor. Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Gaziantep’te arama kurtarma çalışmalarına katılan Kazak grubuna ait ilk kümeyi taşıyan uçak dün Almatı Havalimanı’na indi. Nurdağı ilçesinde arama kurtarma çalışmalarında görev alan ekibin ikinci grubu bu sabah başkent Astana’ya ulaştı. Astana Havalimanı’na gelen Kazak tim ailelerini Türk ve Kazak bayrakları ile Kazakistan İçişleri Bakanı Yuriy İlyin ve Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Ufuk Ekici karşıladı. Günler sonra yakınlarıyla birlikte halkın önüne gelen aileler, böyle bir doğal afetin tekrarlanmaması için dua ettiklerini, grupların sağ salim dönmesinden dolayı mutlu olduklarını söylediler. Kazak arama kurtarma ekibinin bir üyesi, “Vatanımıza döndük. Burada sevinç ve huzur var, diğer vatanımız Türkiye’de ise hüzün, gözyaşı ve korku var” dedi.

Bakan İlyin ve Büyükelçi Ekici, ekip üyelerine tek tek teşekkür ederek, çalışmalarını profesyonel, kahramanca ve üretken olarak takdir etti.

Kazakistan, Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen yıkıcı depremlerin ardından Türkiye’ye 100 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, depremzedeler için bütçeden 1 milyon dolar ayrılması talimatını verdi. Kazakistan hükümeti deprem bölgelerine çadır, battaniye, jeneratör ve insani yardım malzemesi olmak üzere 50 bin ton yardım göndermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu