Haber

İzmir esnafı afetzedelere destek olacak: Her sektörde iş imkanı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (IESOB), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından bölgeden göç eden vatandaşlara gönüllerini açtıklarını belirterek, “Mağdur vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için odalarımıza genelge gönderdik. Bunun dışında hazırladığımız istihdam portalı ile iş ihtiyacı olan afet vatandaşları ile esnafı buluşturacağız.Berberden kunduracılığa, marangozdan camcıya her sektörde iş imkânı sağlayacağız. mermerciye” dedi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (IESOB), Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran depremin ardından afet bölgesinden göç eden mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak ve istihdam sağlamak için kolları sıvadı.

IESOB Lideri Zekeriya Keyifli, deprem felaketinin ardından İzmir Esnaf Teşkilatı’nın seferber edildiğini hatırlatarak, “IESOB bünyesinde oluşturulan kriz masası sayesinde tüm odalarımız ve esnaf ve sanatkarlarımız bölgeye yardım için yarıştı. İyi bir koordinasyon sağlayarak Afet anında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya ve yaralarına merhem olmaya çalıştık. Ancak bizim görevimiz henüz bitmedi. Şimdi ilimize göç eden onbinlerce vatandaşımıza el uzatma zamanı. Afet bölgesinden” dedi.

Genelge, ihtiyaçları karşılamak için odalara gitti

Mutlu, “Ahilik geleneğinin temsilcileri olan esnaflarımız mağdurlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya ayrı bir değer vermeli. Kısacası onlara destek olmak ve yanlarında olduğumuzu göstermek yakışır. Odalarımıza bir genelge gönderdik. Mağdurlarımızdan üyelerine destek olmaları için tavsiye niteliğinde bilgiler vermelerini istedik. Gönüllülük esasına dayalı dayanışma, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin bağrında sürdürdüğü birlik ve beraberliği de pekiştirecektir.”

İstihdam sağlayacaklar

IESOB bünyesinde istihdam portalı hazırlandığını kaydeden IESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meslek sahibi ve çalışmak isteyen hayatta kalanlarımızı ustalarımızla buluşturacağız. Berberden kunduracılığa, marangozdan camcılığa, mermerciliğe kadar her branşta iş imkanı sağlayacağız, ayrıca iş garantili kurslarımız var. İstihdama Yönelik Mesleki Eğitim Projesi (İMEP) kapsamında kurslara katılanlar “İş ve meslek sahibi oluyorlar, ayrıca kurs süresince günlük harcırah alıyorlar” . Bu kurslarda da depremzedelerimize öncelik vereceğiz. Bu doğrultuda birlik yöneticileri, valilik yetkilileri ile birlikte mağdurların barındığı merkezleri ziyaret ederek vatandaşlarımızı kurslar hakkında bilgilendiriyor.” – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu