Haber

İsrail Dışişleri Bakanı, ülkesinin büyükelçiliğini yeniden açmak için Kiev’de

Ülkesinin Kiev’deki büyükelçiliğini yeniden açmak için Ukrayna’ya giden İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile de görüşecek.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Cohen, savaşın başlamasının ardından Ukrayna’yı ziyaret eden “ilk İsrailli Bakan” oldu.

Cohen’in ziyaret kapsamında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve mevkidaşı Dmitro Kuleba ile görüşeceği bildirildi. Ülkesinin Kiev’deki büyükelçiliğini yeniden açacak olan Cohen’in başkentteki Holokost anıtı “Babi Yar”ı ziyaret edeceği paylaşıldı.

Açıklamada Cohen’in şu ifadelerine yer verildi:

“İsrail, geçtiğimiz yıl boyunca Ukrayna ve Ukrayna halkının yanında yer aldı. İki ülke arasındaki bağları güçlendirmek için çalışmalarını sürdürecek olan Kiev’deki büyükelçiliğimizde bugün İsrail bayrağını yeniden dalgalandıracağız.”

Cohen, Ukrayna açıklaması nedeniyle eleştirildi

İsrail yönetimi, geçtiğimiz yıl Ukrayna savaşının yarattığı atmosferde Rusya ve Batı ile ilişkilerini yürütme mücadelesi veriyor.

Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya’nın karşısına çıkmamak için tarafsız kalmaya çalışan ve bir süredir arabuluculuk yapmaya çalışan İsrail, sonunda hem Rusların hem de Ukraynalıların karşısına çıktı; Stratejik müttefiki ABD ve Batı tarafından eleştirilen bir konuma geldi.

İran’ın Ukrayna savaşında Rusya’ya “kamikaze ya da intihar” adı verilen silahlı insansız hava araçları ve balistik füzeler sağladığı haberi Tel Aviv yönetimini daha da zor duruma soktu.

Ukrayna’nın İsrail’den askeri yardım talebini yanıtsız bırakan Tel Aviv yönetimi, gerekçe olarak Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını ve “operasyonel kısıtlamaları” gösterdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, göreve gelmesinden birkaç gün sonra 2 Ocak’ta Bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in önümüzdeki dönemde Ukrayna’daki savaş konusunda daha “sessiz” kalacağını belirtmiş ve İsrail’in Ukrayna’daki savaşa karşı daha “sessiz” kalacağını belirtmişti. Ertesi gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştüğünde. .

Öte yandan İsrail’de Kasım ayında yapılan seçimleri kazanan ve yılın son günlerinde yeniden iktidara gelen Başbakan Binyamin Netanyahu, geçen ay CNN televizyonuna verdiği bir röportajda “Ukrayna’ya askeri yardım yapmayı düşündüklerini” söylemişti. .

Moskova yönetimi de “bu silahların kendileri için yasal bir amaç olarak değerlendirileceği ve krizin derinleşmesine yol açacağı” uyarısında bulundu.

haberalpu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu