Ekonomi

Euro bölgesinde enflasyon beklentilerin altında kaldı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Ocak ayı için Euro bölgesi için önde gelen enflasyon verilerini yayınladı.

Euro Bölgesi’nde Ocak ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 8,5 arttı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan iddiası yüzde 8,9 oldu. Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları Ocak’ta aylık bazda 0,4 geriledi.

Bu haftaki veriler, imalat sanayinin toparlanması ve işsizliğin Aralık ayında rekor düşük seviyede kalması nedeniyle Euro bölgesi ekonomisinin durgunluk ihtimalinden kurtulacağını gösterdi.

Enflasyona ilişkin belirsizlikler aslında yıllık ayarlamalar nedeniyle artmıştır. Almanya’daki istatistikçiler teknik sorunlar nedeniyle Ocak ayı rakamlarını bu hafta planladıkları gibi sağlayamadıklarını söyleyince tablo daha da bulanıklaştı. Bunun yerine Eurostat, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya için kendi tahminini yaptı. Toplu veriler, Eurostat’ın Alman ekonomisi için keskin bir yavaşlama kaydettiğini gösterdi.

Analistler, enflasyon verilerinin ECB’deki güvercin yetkilileri faiz artırım oranlarını yavaşlatmaya teşvik etmesinin beklendiğini söyledi. Ancak daha şahin üyelerin artan fiyatlardan endişe duydukları ve çekirdek enflasyon bilgilerine odaklandıkları belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu