Haber

El Salvador’da 2 bin kişilik çete yeni cezaevine nakledildi! Görüntüler dünyanın gündemi oldu

Dünyanın suç oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan El Salvador’da hükümet yeni bir adım attı. Ülkede hükümete tepkiler artarken, binlerce tutuklu yeni açılan yüksek teknolojili ‘Terör Hapishanesi’ne taşındı.

“CEZA HÜCRELERİ” VAR

Yüksek teknoloji gözetleme sistemiyle tasarlanan ve 40.000 suçluyu barındıracak şekilde tasarlanan hapishanenin Amerika’nın en büyük mega hapishanesi olduğu iddia ediliyor. Her biri 80 kişilik 32 hücrenin bulunduğu cezaevinde, kötü davranan çete üyelerini cezalandırmak için karanlık, penceresiz “ceza hücreleri” bulunuyor.

“ARTIK VATANDAŞLAR İÇİN YETERLİ YER VAR”

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele Twitter’da şunları söyledi: “El Salvador, dünyanın en tehlikeli ülkesi olmaktan Amerika’nın en sadık ülkesi konumuna gelmeyi başardı. Bunu nasıl yaptık? Suçluları hapse atarak. Zalimler mi var artık, nüfusa daha fazla zarar vermeyecekleri yeni konutları olacak” dedi.

ÇIPLAK AYAK VE ELLER KELEPÇEDE OLARAK GÖRÜNTÜLENMİŞTİR

Önce 2 bin çete üyesi yüksek teknolojili hapishaneye getirildi. AFP Haberler Ajansının sağladığı fotoğraflarda çete üyelerinin cezaevine sadece beyaz şortla çıplak ayakla girdikleri görülüyor. Elleri kelepçeli olan tutukluların hepsinin çetelerine ait dövmelerinin olması ve hepsinin saçlarının kazınmış olması dikkat çekiyor.

GÜNDEMİ OLUŞTURDU

Söz konusu çetenin fotoğrafları dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Latin Amerika merkezli sivil toplum kuruluşu WOLA’nın lideri Carolina Jimenez görüntüleri eleştirirken, “Bu cezaevi bize Nayib Bukele yönetiminin suçu önleme konusunda net planları olmadığını gösteriyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu