Ekonomi

ECB enflasyon kaygıları nedeniyle faiz oranlarını sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu, 26 Ekim 2023’te yaptığı açıklamaya göre üç temel faiz oranını korudu. Bu karar, devam eden yurt içi fiyat baskıları ve artan enflasyon beklentileri karşısında alındı.

Güçlü baz etkileri nedeniyle Eylül ayı enflasyonunda belirgin bir düşüş yaşansa da, Konseyin öncelikli hedefi orta vadeli %2 enflasyon hedefine ulaşmak olmaya devam ediyor. Kurul, mevcut faiz oranlarının uzun süre sürdürülmesinin bu hedefe ulaşmada önemli katkı sağlayacağına inanıyor.

Önceki dönemlerde faiz oranlarında yaşanan artışlar finansman koşullarını önemli ölçüde etkilemiş, talebin azalmasına ve potansiyel olarak enflasyonun düşmesine yol açmıştı. Konsey, enflasyon hedeflerine ulaşılıncaya kadar ECB’nin kısıtlayıcı faiz oranlarını sürdürmeye kararlıdır.

İleriye dönük olarak, 26 Ekim’deki toplantıda tartışılmayanlar da dahil olmak üzere tüm para politikası araçları ayarlamaya hazırlanıyor. Bu hazırlık durumu, enflasyonun hızlı bir şekilde hedefe dönmesini ve para politikası transferinin sorunsuz bir şekilde uygulanmasını amaçlamaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu